image

Egzersiz ve Depresyon

 

Uzun süre kendinizi keyifsiz ve mutsuz hissettiğiniz, içinizden bir şey yapmanın gelmediği dönemleriniz oldu mu? Yaşamın zorluklarıyla yüzleştiğimiz dönemlerimiz olmuştur hepimizin.. Önemli olan onlarla nasıl baş ettiğimiz.. Hayatın can sıkıcı taraflarıyla baş etmenin en iyi yollarından biri de egzersiz. Fiziksel olarak aktif olmanın insanların mutluluk düzeyinin artmasına ve stres düzeylerinin azalmasına yardımcı olduğunu artık çoğumuz biliyoruz.

 

Egzersizin dış görünüşümüze olan faydalarından değil de, belkide çok daha önemlisi ruh sağlığımıza etkisinden bahsetmek istiyorum. Yoğun stres ve depresyon günümüzde gittikçe artan bir sıklıkta görülüyor..Bir çok sebepten dolayı ortaya çıkabilen depresyon hayatımızı zorlaştırıyor, odaklanma ve düşünme yeteneklerimizi azaltıyor, uyku kalitemizi düşürüyor ve hayattan aldığımız keyfi azaltıyor..

Farkında değiliz ancak düzenli egzersiz, kullanılabilecek en güçlü doğal antidepresanlardan biridir aslında.Pilates yada yoga yaparken vücuttaki stres hormonlarının üretimi yavaşlıyor böylece depresyon azalıyor, mutluluk hormonunun salgılanması artıyor.Yaptığımız egzersizle vücudumuzdaki bütün sinir sistemimizi uyarmış oluyoruz. Pisikologlara göre egzersiz yapıyor olmak bir miktar antidepresan almakla eş değer. Yani egzersiz sayesinde ruh halimiz, duygularımız, zihinsel performansımız ve enerji düzeyimiz daha olumlu bir hal alıyor.

Yapılan bir araştırmada düzenli yapılan egzersizin antidepresan ilaçlardan daha etkili olduğu gözlenmiş.İlaç almak yerine egzersizi seçen kişilerin, ilaç kullananlara göre stres seviyelerinin çok daha azaldığı, depresyonun tekrarlama ihtimalinin oldukça düşük olduğu belirlenmiş.. Antidepresan ilaçlar sizi bir süreliğine iyi hissettirsede uzun vadede vücudunuzdaki yan etkileri oldukça fazla..

Eğer düzenli egzersiz yapma konusunda kendinize iyi bir motivasyon kaynağı arıyorsanız bu bilgiyi aklınıza getirebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmaya başladıktan sonra ise, egzersizin ruh haliniz üzerindeki faydalarını siz de fark edeceksiniz.