PİLATES

Gün geçtikçe daha da popülerleşen pilates yoğun yaşam tempomuzda yıpranan bedenlerimizi yenilemenin, güçlendirmenin en etkili yollarından biri. Bedenin güçlü, esnek ve zarif olmasını sağlarken, vücut farkındalığını geliştirerek kötü duruş alışkanlıklarını iyileştiriyor. Aynı zamanda fizyoterapi kökenli bir rehabilitasyon yöntemi olduğu için kas ve iskelet sistemindeki problemleri iyileştirmeye yardımcı oluyor…

mat pilates

MAT PİLATES

Güçlenmek, daha dik bir duruşa kavuşmak ve esnemenin yanında, özellikle karın ve kalça kaslarını sıkılaştırıp bedenini forma sokmak isteyenler için ideal! Beden-nefes ve zihin bütünlüğü yaklaşımını benimseyen Pilates egzersizlerinde, nefesle hareketler birbiriyle uyumlu bir biçimde akar.  Önemli olan çok sayıda tekrar değil, yeterli sayıda tekrarın hissederek ve bedende o an olanı farkederek yapılmasıdır. Düzenli uygulama, kısa sürede sonuç verir; beden forma girer, kaslar zarifçe şekillenmeye başlar, kalçalar ve karın sıkılaşır, duruş düzelir, denge ve odaklanma yeteneği gelişir.

aletli pilates

ALETLİ PİLATES

Yoğun yaşam tempomuzda yıpranan bedenlerimizi yenilemek için kullanılan reformer egzersizleri ile amaç güç kazanmak, vücudu esnetmek, şekillendirmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmektir. Reformer aleti, özellikle yatarak uygulanan hereketlerde yerçekiminin etkisini azalttığı için kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar. Egzersizlerin vücut ağırlığı kullanılarak yapılmasına karşın reformer aletinin tasarımındaki olağanüstü hesaplamalar sayesinde kaslar güçlenir ama bu esnada eklemlere yük binmesine de engel olunur.

restoratif pilates

RESTORATİF PİLATES

Geleneksel pilates ilkeleriyle, yoga ve fizyoterapinin harika bir sentezidir. Hareketler nazik ve yumuşak bir akışla uygulanmasına rağmen etkisi çok güçlüdür. Kaslarınızdaki gerginlikleri azaltırken, güçsüz kaslarınızı güçlendirir. Kas-sinir sisteminizi eğiterek kötü duruş alışkanlıklarınızı iyileştirir. Kronikleşmiş bel ve boyun ağrılarınızı giderir,üstelik bunu sizi yormadan, terletmeden yapar.Doğru nefes teknikleri sayesinde enerjinizi yükseltir,sinir sisteminizi dengeye getirir. Güvenli, kontrollü, etkili ve keyifli egzersiz isteyen herkes içindir. Her yaş ve beden tipine uygundur.

ÖZEL ALETLİ PİLATES DERSLERİ

Bedeni güçlendirmek, duruş bozukluklarını iyileştirmek, kendi sınırları içinde esnetmek için özel olarak hazırlanmış reformer aletiyle yapacağınız egzersizler, çok kısa sürede vücudunuzu toparlıyor ve kaybettiğiniz enerjinin tekrar kazanılmasını sağlıyor. Kaslarınızı şişirmeden,sağlıklı , uzun ve güçlü kaslar geliştiriyor. Reformer da vücudun direncini arttırmak için çeşitli ağırlıklar, yaylar, aparatlar kullanılır. Üzerinde yatarak, oturarak, ayakta durarak 500 den fazla hareketle bedeninizdeki tüm kaslar dengeli şekilde çalıştırılır. Hareket kabiliyetiniz artarken bedeniniz en doğru duruşa kavuşur. Özellikle bel, boyun omurga problemleri olan kişiler için en güvenli egzersizdir.. Postür bozuklukları için çok büyük faydalar sağlar.

 

Aletli pilatesin avantajı hocayla birebir ders yapmanız, böylece egzersizlerin sizin ihtiyaçlarınıza ve bedeninize en uygun şekilde hazırlanmasıdır.Kişinin yaşı, boyu, gücü, kas-iskelet yapısı, egzersiz geçmişi, uyku ve yemek düzeni gibi kişiye özel durumlar göz önüne alınarak program hazırlanır.. Uzman bir eğitmen gözetiminde yapacağınız aletli pilates dersleri düzenli uygulamayla kısa sürede sonuç verir. Beden forma girer, kaslar zarifçe şekillenir ve güçlenir. Vücut sıkılaşır, duruş düzelir..Güçlü, esnek ve dengeli bir bedene sahip olursunuz.. Güvenli ve keyifli bir şekilde egzersiz yapmak, kısa sürede bedeni toparlamak isteyenler için idealdir..

GRUP MAT PİLATES DERSLERİ

Grup dersleri kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yaptığınız egzersizlerdir. Mat üzerinde yapılan egzersizlerde zaman zaman pilates topu, lastik bant yada çember kullanılarak her derste bedeninizdeki farklı kas grupları çalıştırılır..Hareketi doğru şekilde yapıp yapmamak kişinin kendi elindedir..Eğitmen hareketleri detaylı tarif edip, uygulayarak gösterse de, kişi çok iyi konsantre olmalı, doğru nefes alıp vermeli, kendi bedenini dileyip kontrol edebilmelidir..Pilates bedeninize ve zihninize yeni bir dil öğretmeye benzer..İlk derslerde eğitmeninizin verdiği komutları takip edip yerine getirmek zor gelse de, genellikle 4-5 dersten sonra bedeniniz ve zihniniz bu yeni hareketlere adapte olur.. Her grup dersi, bedeninizdeki tüm kasları çalıştırıyor.. Devam eden grup derslerime katılabilir yada 3-4 kişilik gruplar oluşturup beni çağırablirsiniz.